Święto to, zostało ustanowione przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1982 roku. Dzień 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu twórcy europejskiego teatru baletowego, reformatora sztuki tańca, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a.
Historia tańca, a zwłaszcza jej początek jest trudny do określenia. Bo to zjawisko nie jest przypisane tylko do ludzi, możemy je obserwować u zwierząt chociażby małp, ptaków.
Gdy pojawia się słowo taniec od razu wpada nam do głowy słowo ruch, które jest kluczowym elementem tańca, na drugim miejscu jest rytm. Z prehistorii zachowało się wiele malowideł, w których dostrzec można taneczne pozy, ruch. Dzięki wielu badaniom udało się ustalić, że pierwsze tańce miały charakter wojenny, myśliwski. Wierzono, że dzięki tym rytuałom sprowadza się pomyślność w wielu dziedzinach życia.
Z każdą kolejną epoką taniec przybierał na swej sile. Był nieodłącznym towarzyszem człowieka. A jak jest dzisiaj? We współczesności mamy duże możliwości uczestniczenia w tanecznych widowiskach. Możemy być tancerzami, choreografami, poznawać świat tańca od środka,
Zachęcamy Was do tanecznej aktywności pomimo pandemii i obostrzeń. Włączcie ulubioną muzykę i pozwólcie się jej porwać, uśmiechnijcie się przy tym, a dobra energia Was otuli!