czwartek, 29 kwietnia 2021

29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca!

Święto to, zostało ustanowione przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1982 roku. Dzień 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu twórcy europejskiego teatru baletowego, reformatora sztuki tańca, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a.  

Historia tańca, a zwłaszcza jej początek jest trudny do określenia. Bo to zjawisko nie jest przypisane tylko do ludzi, możemy je obserwować u zwierząt chociażby małp, ptaków.  

Gdy pojawia się słowo taniec od razu wpada nam do głowy słowo ruch, które jest kluczowym elementem tańca, na drugim miejscu jest rytm. Z prehistorii zachowało się wiele malowideł, w których dostrzec można taneczne pozy, ruch. Dzięki wielu badaniom udało się ustalić, że pierwsze tańce miały charakter wojenny, myśliwski. Wierzono, że dzięki tym rytuałom sprowadza się pomyślność w wielu dziedzinach życia.  

Z każdą kolejną epoką taniec przybierał na swej sile. Był nieodłącznym towarzyszem człowieka. A jak jest dzisiaj? We współczesności mamy duże możliwości uczestniczenia w tanecznych widowiskach. Możemy być tancerzami, choreografami, poznawać świat tańca od środka,  

Zachęcamy Was do tanecznej aktywności pomimo pandemii i obostrzeń. Włączcie ulubioną muzykę i pozwólcie się jej porwać, uśmiechnijcie się przy tym, a dobra energia Was otuli! 




poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Wiosna w naszym szkolnym ogrodzie

Kochane dzieci zawiadamiamy Was, że ogród szkolny został poddany kompletnemu przeglądowi wiosennemu. Zespół nauczycieli z uczennicą kl.1a Karolinką uporządkował zielone tereny naszego ogrodu. Poprzycinaliśmy krzewy, dosadziliśmy nowe rośliny, wygrabiliśmy zeschłe liście. Część roślin wysianych w skrzynkach czeka na Wasz powrót abyście mogli uczestniczyć w upiększaniu naszego ogrodu.

Tulipany, żonkile i fiołki w pełnym rozkwicie zapraszają na spotkanie.





czwartek, 22 kwietnia 2021

      Dzień Ziemi jest największym w świecie świętem ekologicznym obchodzonym 22 kwietnia od 1970 roku. To wyjątkowe święto. Chcielibyśmy zachęcić Was, żebyście wyszli tego dnia z domu w poszukiwaniu Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Naturą, na refleksję, jaka ona jest dla nas ważna, ale i jak piękna, ciekawa i fascynująca.

      Jeśli nie macie dużo czasu, a w pobliżu nie ma większych terenów zielonych, wyjdźcie z dom i poszukajcie najdrobniejszych przejawów Przyrody w najbliższym otoczeniu.. Zwróćcie uwagę na drzewa, które codziennie mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, poobserwujcie owady, ptaki i inne zwierzęta.

      Zachęcajcie rodziców, kolegów, koleżanki i przyjaciół do wyjścia tego dnia z domu, by lepiej poznać Przyrodę i powtarzajcie to jak najczęściej.

PAMIĘTAJCIE:       

  🌍 DZIEŃ ZIEMI  JEST KAŻDEGO DNIA! 🌎






poniedziałek, 19 kwietnia 2021

poniedziałek, 12 kwietnia 2021


 

 

Zima już dawno minęła. Każdy z nas schował szaliki i rękawiczki na dno szafy, a sanki i narty – do piwnicy. 

 Nastał kwiecień. Dookoła kwitną kwiaty, trawa się zieleni, słońce świeci wysoko na niebie.

 A tu taka heca! Pada śnieg, na niebie gromadzą się czarne chmury, pada deszcz. Za jakiś czas znów świeci słońce.

Czas przypomnieć sobie stare polskie przysłowie: „ Kwiecień plecień , bo przeplata, trochę zimy , trochę lata”. I już wiemy dlaczego w kwietniu i śnieg pada i słońce świeci, taki już jest ten miesiąc.

Lubi robić nam psikusy!         



wtorek, 6 kwietnia 2021

 Nowalijki co to takiego? Mianem tym określa się wiosenne młode warzywa, które zaczynają pojawiać się po raz pierwszy w danym roku- od wczesnej wiosny. Nowalijki charakteryzują się nieco odmiennym kolorem od warzyw dojrzewających w miesiącach letnich, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od szyb okiennych szklarni. To takie warzywa jak:


- Rzodkiewka
- Sałata
- Pomidor
- Ogórek
- Szczypiorek
- Cebulka dymka
- Natka pietruszki
- Rzeżucha
- Szpinak
- Botwinka


Udając się na zakupy, zawsze kierujcie swoje kroki na pobliski targ, by mieć pewność, że warzywa pochodzą od lokalnych rolników. Nowalijki pojawiają się wraz z wiosną, dlatego już od kwietnia znajdziecie je na lokalnych targach i w warzywniakach. Wiosenne warzywa mogą być uprawianie zarówno w szklarni, jak i w gruncie. W przypadku nowalijek, uprawa zazwyczaj odbywa się w szklarni, która stwarza odpowiednie warunki klimatyczne – chroni przed wiatrem i zapewnia podwyższoną temperaturę. Dzięki temu plony stają się obfite! Tradycyjna uprawa, czyli w gruncie, sprawia, że warzywa są gotowe do zbiorów dopiero miesiąc później niż te szklarniowe. Warzywa wyrywane z gruntu pojawiają się najwcześniej w drugiej połowie kwietnia. Wysiew i zbiór zależy również od warunków pogodowych – lżejsza zima pozwoli na szybsze działanie.

Nie rezygnujmy z nowalijek! Warto je jeść, ale gdy wybierzemy się na zakupy, powinniśmy wybrać tylko te najlepsze, pochodzące od zaufanych rolników:

- Traktuj nowalijki jako dodatek do kanapki lub sałatki

- Sięgając po rzodkiewkę lub inne młode warzywa zwróćcie uwagę na jej wielkość. Duże, piękne warzywa prawdopodobnie zostały potraktowane sporą ilością chemikaliów.

- Przy wyborze wiosennych warzyw należy kierować się podstawowymi zasadami, jak przy wyborze warzyw sezonowych – unikać pleśni, nowalijki powinny być twarde, bez śladów przebarwień i podejrzanych nalotów.

- Przed spożyciem starannie umyj nowalijki, szczególnie te liściaste – sałatkę, szpinak, botwinkę.