poniedziałek, 29 marca 2021

Jak barwić jajka wielkanocne?

Święta Wielkiej Nocy już tuż, tuż. Czy zaczęliście już przyozdabiać jajka? Obecnie korzystamy z naklejek, barwników spożywczych lub koszulek termokurczliwych ale jak ozdabiano jaka kiedyś?

Tradycyjnie skorupki jaj barwiono przy użyciu naturalnych barwników. Oto lista kolorów i roślin dzięki którym wasze świąteczne jajeczka będą ekologiczne i pięknie ozdobione.

Młode żyto, jęczmień lub liście jemioły- kolor zielony.

Kora dębu i łuski cebuli- kolor brązowy.

Kora olchy- kolor czarny.

Kwiaty chabru- kolor niebieski.

Buraki ćwikłowe- kolor bordowy.

Krokusy- kolor pomarańczowy.

Jeszcze garść informacji: jednobarwne jaja- to kraszanki, pisanki – to jajka ozdobione wzorami.  Aby je wykonać wykorzystywano jedną z kilku technik. Technika batiku- rysowania na jajkach wzorów płynnym woskiem a później barwienia. Po wyjęciu jaj z farby i starciu wosku otrzymywano jasny wzór. Technika rytownicza- wyskrobywanie ostrym narzędziem wzorów w ubarwionym jajku. Innym sposobem było oklejanie skorupek włóczką lub włóknem wyjętym z środka łodygi sitowia.

Życzymy udanej zabawy przy przygotowywaniu waszych pisanek.

                                                







piątek, 26 marca 2021

Tradycje Świąt Wielkiej Nocy

Niedziela Palmowa to ostania niedziela Wielkiego Postu. Ten dzień to pamiątka uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

 Dawniej w Polsce nazywano ją Kwitnącą albo Wierzbową Niedzielą. Dzięki temu, że wierzba jako pierwsza puszcza wiosną pąki stała się symbolem budzącego się życia i to ona pojawia się najczęściej w wielkanocnych dekoracjach. 

W Polsce znane są różne odmiany palm wielkanocnych. Czasami łączy się bazie i kwiaty naturalne oraz gałązki leśnych borówek czy bukszpanu. W innych regionach kraju chętniej wykonuje się palmy z kwiatów z bibuły. W wielu wsiach organizuje się konkursy na największą i najpiękniejsza palmę.

Dawniej wierzono, że połknięcie puchatych kotków z poświęconej palmy chroni przed chorobami gardła. Uważano też, że gałązki z palmy wetknięte w ziemie ochronią uprawy rolne przed szkodnikami. Do dziś wiele osób przechowuję poświęcona palme przez cały rok.


czwartek, 25 marca 2021

 


                                      ŚWIATOWY DZIEŃ WODY-KONKURS dla klas I-III

       Światowy Dzień Wody to święto ustanowione w 1992 roku  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

      Warto zastanowić się nad tym ile i do czego zużywamy wodę? Czy wykorzystujemy ją z rozwagą? Jakie ona ma znaczenie dla nas roślin, zwierząt i całego ekosystemu?

      Każdy z nas może rozpocząć działania zmierzające do jej oszczędzania i zachęcić do tego innych.

      Zaprojektujcie plakat i wymyślcie hasło, które będzie promować oszczędzanie wody w domu, szkole, a nawet na całym swiecie.

      Plakat można wykonać dowolną techniką. Na wasze prace do 22 kwietnia 2021 roku czekają wychowawcy świetlicy: Pani Maria Cichosz, Pani Joanna Wujcik, Pani Beata Miętus w sali "0".








poniedziałek, 22 marca 2021

W teatralnym pokoju

Usiądźcie wygodnie, rozgośćcie się. W świecie iluzji teatralnej jest miejsce dla każdego.

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, datę tę wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

Teatr jest związany silnie z życiem społecznym, z ludzkimi wierzeniami, emocjami, kulturą, ideałami. Początkiem teatru były obrzędu religijne, w których to oddawano cześć bogom poprzez taniec, śpiew, procesje.

W ostatnim tygodniu udało nam się chociaż trochę przybliżyć Wam teatralne wariacje, opowiedzieć o teatrze amatorskim, dziecięcym. Taka forma teatru rodzi się tam gdzie istnieje potrzeba wyrażania swoich uczuć, emocji, poglądów. W teatrze dziecięcym odkrywamy swoje pasje, zainteresowania, a także uczymy się rozmaitych form i technik teatralnych. „Teatr to kopalnia emocji”, źródło wiedzy o samym sobie, odkrywanie własnej wrażliwości. Zachęcamy Was do możliwie jak najczęstszego korzystania z dobrodziejstw teatru. Niezależnie czy w roli widza, aktora/aktorki.

W naszym mieście jest wiele miejsc, które obowiązkowo powinniście odwiedzić, między innymi Teatr Pinokio, Teatr Piccolo, Baśniowa kawiarenka, Teatr Lalek Arlekin. Przez cały rok organizowane są przeróżne warsztaty, festiwale, wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Szukajcie, korzystajcie, poznawajcie siebie. Wystarczy chcieć by wir teatru wciągnął Was bez końca.

Poniżej kilka zdjęć z naszego teatralnego tygodnia 😀







niedziela, 21 marca 2021

21 marca znany jest nam jako pierwszy dzień wiosny. Jednak jest to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zawitało w kalendarzu od 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

Z pewnością kojarzycie, że w ten dzień na znak naszej solidarności z osobami z zespołem Downa zakładamy dwie różne kolorowe skarpetki. Symbolizuje to nasza tolerancje, otwartość oraz podniesienie naszej świadomości na temat osób z zespołem Downa.

Mogłoby się wydawać że żyjemy w społeczeństwie tolerancyjnym. Mimo to osoby ‘’inne’’ napotykają przeszkody nie tylko architektoniczne ale również zmagają się z brakiem szacunku i tolerancji. Są dyskryminowane co sprawia im przykrość i często zostają wykluczeni z grup. Dlatego starajmy się być tolerancyjnymi, otwartymi na innych na ich inność na to jakimi po prostu są. Każdy z nas jest inny dlatego świat jest piękny. Próbujmy spojrzeć na świat oczami drugiej osoby.

Może w Twoim najbliższym otoczeniu jest osoba z zespołem Downa? A może osoba która jest na swój sposób “ inna”

Dlatego pamiętajmy – Kolorowe skarpetki zakładamy dziś ale tolerancyjnymi bądźmy codziennie 😀💖






środa, 10 marca 2021

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Kochani uczniowie czy wiecie , że województwo mazowieckie jest największe pod względem powierzchni i ludności, znajduje się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 31 grudnia 2019 r. miało około 5,4 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest miasto Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 roku.

W województwie mazowieckim znajdują się 92 miasta. Do najważniejszych należą:

- Warszawa
- Ciechanów
- Radom
- Siedlce
- Płock
- Żyrardów
- Ostrołęka

Poniżej przedstawiamy ciekawostki o stolicy naszego kraju- czyli o Warszawie oraz przeczytajcie sławną legendę mazowiecką „Wars i Sawa”😊






poniedziałek, 8 marca 2021


Miesiąc pogody w kratkę, miesiąc wiosny, rześkiego poranka.. ma w sobie dzień magiczny. Dzień Kobiet! Chyba wszyscy znają tę datę 8 marca. W kwiaciarniach robi się tłoczno, w Internecie szukamy inspiracji prezentowych ze zdwojoną siłą. Jednak czy wiecie jak to wszystko się zaczęło? Jeśli nie, to przeczytajcie krótką historię kobiecego święta. ⏩


Dawno, dawno temu a dokładnie w starożytnym Rzymie celebrowano Matronalia, które przypadały w pierwszym tygodniu marca. Były one związane z kultem płodności i macierzyństwa, mężowie obsypywali w tym czasie swoje żony prezentami. Każda kobieta świętowała, nie tylko mężatki jak wskazuje nazwa.


Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet wypada 28 lutego 1909 roku. Wtedy w Nowym Jorku odbył się marsz, który upamiętniał strajkujące kobiety, pracujące w przemyśle tekstylnym. Rok później podczas konferencji poświęconej prawom kobiet, która odbywała się w Kopenhadze ustalono oficjalny International Women’s day. Każdego roku dołączały kolejne kraje, które obchody tego święta wprowadzały do swoich kalendarzy. Dzisiaj na całym świecie jest ich kilkadziesiąt.
Co się tego dnia dzieje? W Rosji jest to dzień wolny od pracy, a obowiązkiem jest wznoszenie za zdrowie Pań toastów szampanem. We Włoszech już tydzień wcześniej rozpoczynają się obchody dnia kobiet, jest hucznie, zabawnie i wesoło. Kobiety nie tylko otrzymują podarunki od płci męskiej, same również wręczają sobie prezenty. 
Na Białorusi Panie dostają premię, Wietnam dzień kobiet obchodzi dwukrotnie w marcu i w październiku. W Wielkiej Brytanii 8 marca organizowane są przeróżne konferencje, wykłady, spotkania poświęcone kobietom – edukacja, rozmowa, dyskusja to podstawa :)
A jak to było u nas? W Polsce Dzień Kobiet po II wojnie światowej nosił miano święta państwowego. W zakładach pracy kobiety otrzymywały prezenty np.: ściereczki, ręczniki, kawę, mydło. W roku 1993 charakter państwowy został zniesiony przez rząd Hanny Suchockiej. Mimo to, po dziś dzień celebrujemy święto pań 8 marca na różne sposoby. Często organizowane są edukacyjne spotkania dla kobiet, happeningi, specjalne seanse kinowe, spektakle. Panowie główkują co będzie strzałem w dziesiątkę.
Kobiety sprawiają sobie nawzajem podarunki, organizują wspólne atrakcje.

Chcielibyśmy namówić Was byście tego dnia zapoznali się z sylwetkami sławnych Polek. Pomogą Wam w tym trzy fantastyczne książki, których okładki wstawiamy poniżej.


także wszystkim kobietom chcemy życzyć zdrowia, wiary w swoje możliwości, pokochania siebie bez względu na wszystko.


Pamiętajcie, że każdy nawet najmniejszy gest jest w stanie sprawić, że wzniesiemy się ponad ziemię.