W ostatnim czasie nasza świetlica zamieniła się w prawdziwą pracownię małych pisarzy, ilustratorów i wydawców. Wszystko za sprawą hasła „Kto czyta książki, żyje podwójnie”, które stało się inspiracją do licznych twórczych działań, rozwijających dziecięcą wyobraźnię oraz zamiłowanie do literatury.
Dzieci miały okazję stworzyć własne książki – od pomysłu, przez tekst, aż po ilustracje i oprawę graficzną. Powstały barwne mini książeczki, autorskie opowieści i kreatywne notesiki, w których nie zabrakło ciekawych bohaterów, niesamowitych przygód i zaskakujących zakończeń. Młodzi twórcy wcielili się również w rolę ilustratorów, starannie dobierając kolory i techniki plastyczne, by jak najlepiej oddać nastrój swoich historii.
W trakcie zajęć dzieci poznawały zawody związane z powstawaniem książki – dowiedziały się, kim jest redaktor, grafik, korektor, drukarz czy introligator. Ta wiedza pozwoliła im lepiej zrozumieć, jak długa i fascynująca droga prowadzi od pomysłu autora do gotowej książki na półce biblioteki.
Jednym z ulubionych zadań było projektowanie okładek do znanych i lubianych lektur. Dzieci z zapałem tworzyły własne wersje graficzne książek, które czytały w szkole lub w domu. Okazało się, że każda okładka może być wyjątkowa i odzwierciedlać indywidualne spojrzenie na treść utworu.
Cały tydzień upłynął nam pod znakiem kreatywności, czytelniczej pasji i dobrej zabawy. Dzięki tym aktywnościom dzieci nie tylko rozwinęły swoje zdolności artystyczne i literackie, ale także przekonały się, że książki mogą być źródłem niekończących się przygód – tych przeżywanych na kartach powieści i tych tworzonych własnoręcznie.
Bo przecież... kto czyta książki, żyje podwójnie!
Ponieżej przedstawiamy efekty naszej pracy 😉