poniedziałek, 21 grudnia 2020

 BOMBKA 😀

Ozdoba choinkowa, wykonana zazwyczaj z cienkiego szkła. Bombki często są ręcznie malowane i posrebrzane od wewnątrz. Początki ich produkcji datuje się na 1847. Pierwsze bombki zostały wykonane w mieście Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Według legendy rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje czyli orzechy, jabłka czy cukierki.

Pierwsze choinkowe bombki pojawiły się w Polsce w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały orzechy i inne owoce, ale z czasem wzornictwo wzbogacało się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych.

Polska to potentat w produkcji ręcznie robionych bombek. Niemal cała produkcja trafia na eksport, głównie do USA, ale także do Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Skandynawii, Australii i innych krajów.



piątek, 18 grudnia 2020

Nadchodzi czas Bożego Narodzenia 😉   Z pewnością już u niektórych z Was pojawiła się choinka. A może macie swoją własną mała w swoim pokoju 😉? To wspaniały czas na zabawę masą solną z której mogą powstać ozdoby na choinkę. Bombki, gwiazdki, bałwanek a może Mikołaj 😉 

Zapraszamy do zabawy 😉

Przepis na masę solną :

0,5 szklanki soli

0,5 szklanki mąki pszennej 

0,25 szklanki ciepłej wody 

Mąkę i sól mieszamy razem dodając stopniowo wody .Ugniatamy do połączenia składników i powstania jednolitej masy. Lepimy, bawimy się tak długo jak tylko mamy ochotę . Wycinamy kształty. Jeśli tylko chcemy wysuszyć nasze dzieło to wystarczy godzina w piekarniku o temp 50-70 stopni lub umieszczamy wycięte kształty na kartonie i na kilka dni kładziemy na kaloryferach. 

Możemy pomalować dzieła farbami albo mazakami😀

Powodzenia !





środa, 16 grudnia 2020

Kochani Uczniowie !

Z okazji zbilżających się Świąt Bożego Narodzenia zachęcamy Was do przygotowania kartek świątecznych. Przygotowaliśmy dla Was filmik z propozycjami :) Zapraszamy do oglądania i wykonania kartek. 😀







poniedziałek, 14 grudnia 2020

 Pustynia Błędowska- Polska Sahara

Pustynia Błędowska to jedna z największych pustyń w Europie, ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Powstała ona w wyniku wycinki lasów w XVIII wieku.

Od początku XX wieku pustynia wykorzystywana była jako poligon wojskowy.

Do niedawna na terenie tym można było obserwować zjawiska charakterystyczne dla naturalnych pustyń, jak fatamorgany czy burze piaskowe. Chociaż nie spotkamy tam wielbłądów, ale wybierając się na 12km wycieczkę szlakiem przyrodniczym możemy poczuć się jak na Saharze.

Posłuchajcie legendy krążącej po okolicach Olkusza o tym jak powstała pustynia.











 🌲 Choinka 🌲

  Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez choinki. W Polsce ubieranie choinki to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas pod koniec XVIII wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo ubierano ją tylko w miastach. Na wsi ozdabiano uciętą gałąź sosny, świerku lub jodły i wieszano pod sufitem, była to tak zwana "podłaźniczka". Choinkowe ozdoby wieszane na świątecznym drzewku  nie były przypadkowe. Ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, ozdoby z papieru czy słomy, zapalone świeczki oraz zimne ognie miały swoją symbolikę.
-   Jabłka miały zapewnić zdrowie i urodę.
-   Orzechy zawijane w sreberka to dobrobyt i siła.
-    Łańcuchy wzmacniały rodzinne więzi.
-    Światełka broniły przed ciemnością i złem.
-    Gwiazda betlejemska pomagała w powrotach do domu.
-    Dzwoneczki oznaczały nowinę i radość.









Niektóre z tych dekoracji wieszane są do dnia dzisiejszego. Czy wiecie już jak ozdobić  swoje choinki w tym roku? Czekamy na zdjęcia waszych choinek 😀




środa, 9 grudnia 2020

MÓJ DZIENNIK POMOCY

Każdego dnia możemy pomagać bliskim, choć często o tym zapominamy. Czasem dobre słowo lub mały gest mogą poprawić czyjś nastrój lub ułatwić mu wykonanie jakiegoś zadania. Zastanów się jak Ty mogłabyś/ mógłbyś pomóc osobom, które są na co dzień dookoła Ciebie?

W najbliższym czasie postarajcie się zwrócić uwagę na potrzeby otaczających Was osób i udzielanie im pomocy.

„Mój dziennik pomocy” nie musi też dotyczyć tylko domowników. Z pewnością znacie bliskie osoby (ciocia, wujek, babcia, koleżanka lub kolega), które ucieszą się z Waszego telefonu lub napisanych kilku miłych zdań w mailu lub smsem.

Co musisz zrobić?

Wydrukuj kartę "Mój dziennik pomocy". W pierwszej kolumnie - wpisz dni, w których będzie trwało Twoje zadanie. Przez siedem kolejnych dni zapisuj (najlepiej wieczorem) na swojej karcie, komu i w jaki sposób pomogłaś/pomogłeś.

Powodzenia!



poniedziałek, 7 grudnia 2020

 Kochani ćwiczenia rozluźniająco- rozciągające pozwolą Wam się zrelaksować w przerwie między odrabianiem lekcji. Powodzenia😊



piątek, 4 grudnia 2020



Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, które jest obchodzone 6 grudnia w katolicyzmie oraz prawosławiu.

Jest to także dzień imienin Mikołaja i świetna okazja do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi upominkami. 


Serdecznie Was zachęcamy do wykonania papierowego mikołaja oraz do przeczytania mikołajkowego wiersza!



Natalia Usenko

„Mikołajek”


Wieczorek po kolacji,

gdy się skończyła bajka,

znalazłam na słomiance

małego Mikołajka!

Okropnie był zmarznięty

I płakał po cichutku,

Więc wzięłam go na ręce.

-Jak się masz, krasnoludku?

- Jak śmiesz mnie tak nazywać?!

To wcale nie jest miłe!

Ja jestem Mikołajem,

Lecz z zimna się skurczyłem…

-Chodź za mną!- powiedziałam

I sama poszłam przodem.

Nalałam w kuchni kubek

Herbatki z lipy z miodem.

I wiecie, co się stało?

Mikołaj wypił łyczek

i urósł! Zachichotał

i cmoknął mnie w policzek.

A potem nagle uciekł…

Lecz coś mi się wydaje,

że jeszcze się zobaczę

z tym Świętym Mikołajem!




czwartek, 3 grudnia 2020

Wszyscy wiemy jak bardzo ważne jest zdrowe odżywianie. W związku z tym, aby zaangażować i uświadomić uczniów zorganizowaliśmy w naszej szkole konkurs „stop słodyczom”.

A oto lista laureatów:

I miejsce: Aleksandra Cichomska klasa Ib

II miejsce: Ania Miller klasa IVa

III miejsce: sonie Cichowicz klasa IIIb

Wyróżnienia:

Patryk Przygocki klasa VIg

Bartek Jabłoński klasa IVd

 

Poniżej galeria prac 😊








środa, 2 grudnia 2020

 Zapraszamy Was do zabawy :) Siła Myślenia Wizualnego pokazuje nam jak rysować krok po kroku . ✏✏✏Kto spróbuje?✏✏✏



poniedziałek, 30 listopada 2020

 Późną jesienią i zimą, kiedy gwałtownie spada temperatura i wszystko pokryte jest śniegiem, zwierzęta mają utrudniony dostęp do pożywienia. Jednak przygotowań do tego okresu zwierzęta nie zostawiają na ostatnią chwilę. Niektóre przed zimą intensywnie żerują i przybierają na wadze (borsuk, dzik, niedźwiedź). Inne gromadzą zapasy w swoich "spiżarkach" (wiewiórka, chomik, bóbr). Jeszcze inne przygotowują się do zimy poprzez urządzenie sobie ciepłego miejsca z suchymi liśćmi, w którym zapadają w sen zimowy-borsuk i jeż. Większość ptaków z nastaniem chłodów odlatuje do ciepłych krajów z łatwiej dostępnym pokarmem. Najwyższy czas, by pomyśleć o ptakach, które zostają w kraju.

Zimą warto je dokarmiać-zrewanżują się nam swoim towarzystwem i pomocą w zwalczaniu różnych szkodników. Warto przygotować karmnik i regularnie je dokarmiać.. Jeśli wykonacie taki karmnik, zróbcie zdjęcie lub film i podzielcie się z nami waszymi pomysłami.


   


 




sobota, 28 listopada 2020


 Andrzejki to okazja stała, celebrowana z 29 na 30 listopada. Nazwa święta pochodzi od imienia świętego Andrzeja, którego wspomnienie wypada właśnie ostatniego listopada. Andrzejki są wieczorem wróżb, stanowią także symboliczne pożegnanie czasu zabaw przed Adwentem. Święto to obchodzi się nie tylko w Polsce, ale również w Szkocji, Grecji i Rosji, których święty Andrzej jest patronem.






wtorek, 24 listopada 2020

Żyjemy w świecie emocji. Radość, smutek, złość, strach…jest ich bardzo dużo. Każdy z nas codziennie doświadcza własnych i cudzych. Emocje nie zawsze są do łatwe pokazania, zrozumienia i odgadnięcia. Sposoby ich wyrażania są różne, może to być:

mimika
ton głosu
postawa ciała
słowa, jakie wypowiadamy.

W dobie wirusa odczytywanie emocji może być jeszcze bardziej utrudnione. Dlaczego?

Prawie przez cały czas zakrywamy usta i nos, piszemy przez różne komunikatory, mniej się spotykamy twarzą w twarz itd.

 Dla lepszego nastroju  przygotowaliśmy dla Was zagadki pt. „Emocje w Maskach”. Nauczyciele świetlicy na zdjęciach pokazują kilka z nich. Czy rozpoznajecie jakie to są? Nie zawsze łatwo je odgadnąć. Ciekawe czy Wam się udało? Pamiętajcie, że każda emocja jest ważna i potrzebna!

Udanej zabawy!











Katarzynki.

Już za kilka dni świętować będziemy Andrzejki. Ale czy chłopcy mieli swój wieczór wróżb? Tak- to Katarzynki, wigilia dnia świętej Katarzyny, patronki dziewcząt i wzorowych żon. Repertuar męskich wróżb był raczej bardzo ubogi. Przyszła żona mogła im się ukazać we śnie w nocy z 24 na 25 listopada, zwłaszcza jeśli wcześniej zadbali o to aby po wieczornym myciu wytrzeć się kobiecą koszulą, lub włożyć jakiś damski element garderoby pod poduszkę. Chłopcy również w ten wieczór zrywali gałązki wiśni, wstawiali je do wody i czekali na to czy zakwitną one w Boże Narodzenia, jeśli się tak stało to mogli liczyć na to, że ich zaloty zostaną przyjęte i mogą spodziewać się ślubu (często w momencie zrywania gałązki wypowiadali oni zdanie: „Św. Katarzyno, pobożna dziewczyno, z tej gałązki wiśni kwiatuszek wyciśnij, tę moją gałązkę wstążeczką przystroję, niechże mi się spełni to życzenie moje”. Zwyczaj ten zanikł w XIX wieku. Dziś wszyscy, dziewczęta i chłopcy obchodzimy Andrzejki.



Źródło: http://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2020/11/24/katarzynki/


poniedziałek, 23 listopada 2020

22 listopada 2020
W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znalazło się miejsce dla Dnia Kredki,ale wbrew pozorom to święto dla wszystkich, nie tylko najmłodszych.

Kredki to wspaniały przedmiot – dostępny dla każdego, pozwalający wyrazić swoje myśli i uczucia poprzez tworzenie fantazyjnych, kolorowych obrazków. Więc do dzieła ! Weźcie swoje kredki i stwórzcie arcydzieła :) Jeżeli macie ochotę możecie wysłać nam zdjęcia swoich prac.😊 Chętnie je obejrzymy !



piątek, 20 listopada 2020

Dzisiaj 20 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Przygotowana prezentacja przypomni wam dlaczego ten dzień jest dla was bardzo ważny. Nie należy również pominąć dorosłych. Mają ogromna rolę - powinni stać na straży praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.



Witajcie,
Dziś krótko o obowiązkach. Ostatnie miesiące to czas, gdzie zdecydowanie więcej siedzimy w domu. Chcemy zapytać Was o Wasze domowe obowiązki. Jakie to są? W czym pomagacie rodzicom/opiekunom? Dla przypomnienia w załączniku kilka przykładów.
W tym tygodniu Waszym zadaniem jest zapytać rodziców w jakich obowiązkach możecie im pomóc. Wystarczy nawet jeden nowy 😉 
Jeżeli chcecie to pochwalcie się zdjęciem lub filmem. Jesteśmy bardzo ciekawi.




czwartek, 19 listopada 2020

 Kochani uczniowie 💓

Proponujemy Wam kilka ćwiczeń rozciągających w rozluźnieniu się i odprężeniu w czasie przerw międzylekcyjnych bądź po lekcjach.🏃




czwartek, 12 listopada 2020

Karkonosze.

Wiele jest wspaniałych miejsc w Polsce, ale dla mnie nie ma nic piękniejszego jak góry Karkonosze. Już jako dziecko bardzo lubiłam po nich wędrować i podziwiać ich urodę. Zachęcam Was do odwiedzenia Karpacza w tajemniczą Świątynią Wang.




Posłuchajcie legendy pochodzącej z Dolnego Śląska i zastanówcie się czy przypadkiem  i wy czasami nie zachowujecie się jak tytułowy Karkonosz.





wtorek, 10 listopada 2020


 Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).



 W naszej świetlicy bardzo lubimy gry planszowe i logiczne. Ostatnio rozegraliśmy w klasach I-III turniej warcabowy. Wszyscy mieli dużo radości z zdrowej rywalizacji.

 Nasze szare komórki pracowały na pełnych obrotach👍😀

A oto lista laureatów:

Klasy I:

I miejsce : Marysia S. kl.1c

II miejsce: Kornelia Z. kl. 1c

III miejsce: Amelia W. kl.1b

Klasy II:

I miejsce : Mateusz C. kl.2c

II miejsce: Natalia N. kl. 2d

III miejsce: Agnieszka F. kl.2d

Klasy III:

I miejsce : Laura B. kl. 3d

II miejsce: Mateusz Ś. kl. 3a

III miejsce: Tymon B. kl. 3c